FILIT
Obsah
Chronológia
Registre
Vyhľadávanie
Diskusia
Správa

Big bang


big bang (angl.) slov. veľký tresk, výbuch

- prvotná explózia, ktorou začal existovať náš vesmír (pred 18 miliardami rokov). Náznak tejto hypotézy pochádza z 20. rokov nášho storočia, keď si americký astronóm E. P. Hubble všimol, že ďaleké galaxie sa od nás systematicky vzďaľujú - ako keby sa vesmír rozpínal. Ak sa na tento pohyb vesmíru pozeráme spätne - ako by sme si pustili naspäť film - máme dojem, že vesmír sa nakoniec musí zmrštiť na tvrdého centra. Upozornil na to v r. 1927 belgický matematik G. H. Lemaitre a vyslovil domnienku, že vesmír možno bol na začiatku svojho vývoja malým a veľmi hustým "kozmickým vajíčkom", ktoré explo- dovalo - a až tak vznikol vesmír, ktorý dnes poznáme.

Z častí pôvodnej hmoty vznikli galaxie, ktoré sa v dôsledku tohto nepredstaviteľne mohutného výbuchu dodnes od seba vzďaľujú, i keď ku všetkému došlo pred miliardami rokov.

Lemaitrovu hypotézu ďalej rozpracoval americký fyzik ruského pôvodu G. Gamow. Prepočítal teploty v pozostatkoch tohto výbuchu a odvodil, aké rychle mohlo byť jej klesanie a ako sa počiatočná energia mohla zmeniť na elementárne castice, jednoduché a nakoniec i zložitejšie atómy. Keď Gamow o tomto prvom veľvýbuchu uvažoval, nazval ho Big Bangom ( L624;36).