Vešiak

From Digitálne technológie výroby
Jump to: navigation, search

Vešiak, ktorý sa Vám prispôsobí

V skratke o našom výrobku:

Určite sa každému z Vás stalo, že ste došli domov a hodili ste si bundu do skrine alebo na preplnený vešiak. Skrine sú preplnené a nepraktické, lebo prehrabávať sa v nich zaberie mnoho času. Na klasických vešiakoch sú veci zavesené jedna cez druhú, no my máme riešenie! Prišli sme s nápadom jednoduchého, dizajnového kúsku nábytku do vášho domova. Už sa nikdy nebudete musieť prispôsobovať Vy vešiaku , on sa bude Vám.

Dôvody, prečo ho jednoducho musíte mať:

Skladá sa z rovnej dosky, z ktorej sa vysúvajú menšie vešiaky. Iba zatlačíte a vysunie sa menší uchop. Ak už ho viac nepotrebujete tak jednoduchým zatlačením naspäť ho dáte do pôvodnej polohy. Vďaka jednoduchému systému vešania šetríte miesto, pretože vešiak je veľmi kompaktný a skladný. Navyše môže slúžiť aj na vešanie mnoho iných vecí. Od kľúčov po obuvák, až po nákupné tašky. Samozrejmosťou je aj to, že si to ľahko sami nadizajnujete podla seba. Či už chcete mať vešiaky na husto, ši nariedko. Pridávate, alebo odoberáte jednotlivé časti vešiaku. Ten sa dá jednoducho poskladať za pomoci hliníkovej tyče, ktorou sú jednotlivé časti pospájané. Rôzne farby dreva sú možne dosiahnuť buď zmenou typu dreva (my sme použili buk) alebo tenkým náterom podľa vlastného výberu. Všetko podľa požiadaviek zákazníka.

Cesta z doliny nápadov na vrchol nášho úspechu:

Proces výroby začal brainstormingom, ako tento nápad zhotoviť. Najskôr sme všetko navrhli na papier. Následne sme začali nápad z papieru modelovať na počítači. Použili sme pri tom program Fusion 360. Keďže náš projekt má jednoduchý mechanizmus, bolo nevyhnutné ho vyskúšať či bude funkčný. Použili sme 3D tlačiareň. Zistili sme, že nám parametre jednotlivých častí nesedeli, no mechanizmus vytláčania fungoval. Po drobných úpravách parametrov sme pokus opakovali tentoraz už za použitia dreva na CNC prístroji. Vešiak bol správne vyrezaný a mechanizmus bol funkčný na našom prototype z dreva. Po zabezpečení všetkých potrebných materiálov sme sa pustili do finálneho rezania a skladania.

Komponenty:

     - rovná doska, drevo podľa zákazníka
     - hliníková tyč

Fotodokumentácia z našej cesty na vrchol:

Návrh vo Fusione 360

3D model Dráha rezania

Vytlačený model z 3D tlačiarne

Skúšanie mechanizmu

Vyrezavanie prototypu

3D model z dreva

Ak by si chcel niekto vyrobiť : Vesiak.zip

Autori tohto jednoducho skvelého nápadu: Jaroslav Bánovský, Vladimír Bencz a Martin Slimák