Rukoväť na práčku

From Digitálne technológie výroby
Jump to: navigation, search

Čo?

3D tlačená rukoväť na dvere práčky.

Prečo?

Väčšina spredu plnených práčiek má v dvierkach plastovú rukoväť na otváranie. Na našej práčke sa nedávno zlomila. Náhradná sa dá na internete nájsť už od zhruba 2€ (+5€ poštovné), čo nie je až tak veľa, ale ani to nie je taká sranda.

Pôvodná rukoväť z práčky.
Render finálnej verzie.

Ako

Prvým krokom bolo samozrejme vypáčiť šrubovákom to, čo z rukoväte ešte v dvierkach ostalo, aby sme sa dostali k vypranému prádlu. Potom som už mohol celé dvierka rozobrať a dostať sa k druhej časti rukoväte, aby som mal referenciu na meranie rozmerov.

Po prvotných pokusoch s OpenSCAD-om (a hlavne zistení, ako netriviálne je v ňom urobiť zaoblenú hranu) som radšej prešiel k Autodesk Fusion. Najskôr som na základe obrázkov a vlastných meraní vytvoril nákres tvaru rukoväte pomocou nástroja Sketch, ktorý som následne extrudoval na potrebnú výšku. Všetky rozmery boli zadané pomocou parametrov. Samotný tvar sa jemne líši od originálu, nakoľko som musel urobiť niekoľko kompromisov v záujme parametrizovateľnosti.

Tvorba základného tvaru rukoväte.

Následne som opakovaním rovnakého postupu vytvoril aj samotný mechanizmus a potrebnné otvory v ňom. V závere som ešte pre príjemnejšie uchopenie vytvoril skosenie na vyvýšenej časti rukoväte a zaoblil hrany.

Tvorba mechanizmu rukoväte.
Detail mechanizmu.

Po veľmi krátkej kontrole som rovno prešiel k sliceru a tlačeniu. Samotné modelovanie teda nebolo až tak náročné, takže tu by som si myslel, že celý príbeh skončí, ale od toho sme ešte ďaleko…

v1

Prvú verziu som vytlačil so 70% rectilinear infillom, keďže som chcel otestovať rovno aj pevnosť, nakoľko sa zjavne jedná o namáhaný diel. Po namontovaní sa hneď ukázal prvý problém - dvierka sa vôbec nezavreli, keďže hák dverí nezapadol správne do zámku. Druhý zjavný problém sa ukázal už po slabšom namáhaní rukoväte - na kritickom miesta začala vznikať prasklina, takže bolo jasné, že táto verzia by dlho neprežila.

Prasklina na prvej verzii.

v2

V druhej verzii som kompletne prerobil mechanizmus rukoväte, keďže sa ukázalo, že nielen že nie je dostatočne silný, ale ani parametrizmus zrovna nefunguje správne. Druhá verzia bola vytlačená s rovnakými nastaveniami. Po namontovaní sa ukázalo, že problém s uzavretím pretrváva, a tak som sa rozhodol pilníkom upraviť rukoväť do funkčnej podoby. Zdalo sa, že sa podarilo…

Pôvodná verzia (v1)
Nová verzia (v2)

v3

…a preto som rovno upravil parametre modelu, čím vznikla tretia verzia. Po vytlačení sadla na prvý pokus a dvierka sa dali zavrieť, aj keď na otvorenie stačilo cititeľne menej sily ako pri originálnom kuse. Prešli sme teda k ultimátnej skúške - dali sme prať.

Tu sa ukázalo, že aj keď sa dvierka zavreli, hák stále nezapadol správne a zámok sa nezamkol, čo teda zablokovalo pranie. Evidentne ale už veľa k úspechu nechýbalo, keďže po otvorení a zavretí sa zámok hneď uzamkol. To som si ale nevšimol, a pri pokuse otvoriť dvierka som rukoväť zlomil. Nasledovalo páčenie dvoma šrubovákmi…

Znovu zlomená rukoväť...

v4

Ukázalo sa, že tu máme vážny problém s pevnosťou rukoväte. Problém ale nebol nutne v samotnom návrhu, ale v spôsobe tlače - doteraz sa vždy tlačilo plochou časťou dole, čo bolo vzhľadom na množstvo potrebných supportov a rýchlosť tlače najvýhodnejšie. Zároveň to ale znamenalo, že najviac kritické miesto celej rukoväte sa zlomilo práve na vrstvách.

Kvôli vrstvám sa táto časť rukoväte zlomí veľmi jednoducho.

Verzia 4 teda priniesla iba tri zmeny: tlačilo sa na výšku, s 90% infillom, a s použitím iného, už na pohľad zjavne kvalitnejšieho filamentu Sunlu (na predošlé výtlačky som používal starý Creality ST-PLA filament, ktorý sa pravidelne zalamoval). Prvý pokus o tlač dopadol neúspechom:

Zlyhaná tlač kvôli nedostatočným supportom.

Po upravení nastavení sliceru tak, aby pridal supporty pod celé madlo už tlač prebehla úspešne. Zároveň sa ukázalo, že zmeny v tlači úplne vyriešili problémy s pevnosťou a rukoväť prežila všetky pokusy o zlomenie.

Náhľad tlače po pridaní viac supportov.

v5

Ostával tu už iba jeden problém - nesprávna poloha háku. Ten som znova vyriešil drobnou úpravou parametrov na základe “opilníkovanej” predošlej verzie. Úpravy boli úspešné - piata verzia stále slúži bez akýchkoľvek problémov so zamykaním alebo pevnosťou. (A ak sa náhodou časom zlomí aj tá, za 4h si vytlačím novú :))