Polievanie-byliniek

From Digitálne technológie výroby
Jump to: navigation, search

Čo?

Systém na automatické zalievanie byliniek pomocou Arduina so senzorom vlhkosti pôdy. A 3-D tlačiteľný "črepník".

Prečo?

Zastaviť vysychanie mojich byliniek. A tiež si vyskúšať prácu s 3D modelovacími nástrojmi a digitálnymi technológiami výroby.

Ako?

Na zrealizovanie nášho projektu budeme používať Arduino s vodnou pumpou a 3D vytlačený črepník.

Črepník

Pripravili sme si pomocou OpenCAD parametrický model jednoduchého črepníka. [Zdrojový kód]

Črepník
Črepník

Je možné nastaviť počet priehradok, ich veľkosť a hrúbky steny.


Arduino

A Arudinom budeme používať vodnú pumpu 5VDC a senzor vlhkosti pôdy. Keď vlhkosť pôdy klesne pod určenú hranicu spustíme vodnú pumpu.

Schéma obvodu vytvorená v ThinkerCADe
Schéma obvodu vytvorená v ThinkerCADe


[Kód] je relatívne jednoduchý. Nastavíme správne piny. Začneme čítať vlhkosť a ak je pod istou hranicou spustíme pumpu. Toto sa deje dookola, takže sa pumpa spúšta, kým črepník dostatočne nezaleje.

Konečná implementácia

Podarilo sa nám vytvoriť obvod, ktorý sleduje vlhkosť v črepníku a zobrazuje jej úroveň pomocou troch LEDiek.

Finálne domáce zapojenie
Finálne domáce zapojenie
Senzor a poliaty črepník
Senzor a poliaty črepník

V tomto domácom zapojení máme pumpu v pohári a s vodou a 4x1.5V batérie v krabičke, ktorá ma vypínač, takže polievame, žiaľ, manuálne. Do gumenej hadičky sme po obvode črepníka nožnicami nastrihali dierky a jej koniec zalepili.

Pumpa a batérie
Pumpa a batérie


Bohužiaľ som na finálnej verzii pracoval doma, a neuvedomil som si, že mi budú chýbať nevyhnutné elektronické súčiastky - dióda a nMOS tranzistor, ktoré používame na privedenie prúdu pumpe z batérie, keď Arduino zašle signál na polievanie.

Myšlienky na záver

Pri práci na tomto projekte som si vyskúšal základy 3D-modelovania, pomocou kódu a aj interaktívne. Táto technológia sa mi veľmi páči a je neskutočne užitočná na experimentovanie a rýchle vytváranie prototypov. Trochu ma mrzí, že som kvôli ostatným povinnostiam nemal priestor vytlačiť väčšiu verziu črepníka. Tlačili sme len malý prototyp, ktorý teraz používam na uloženie USB kľúčov na intráku (foto bohužiaľ nemám). Tiež som si vyskúšal pracovať s Arduinom v trochu inom rozmere ako doteraz. Bolo to veľmi príjemné ale nemôžem povedať, že to bolo pre mňa niečo extra nové. Veľmi sa mi však páčilo navrhovanie obvodov pomocou ThinkerCADu, kde si človek mohol aj arduino naprogramovať, vytvoriť celý obvod a potom ho aj odsimulovať - to bolo naozaj super a strávil som tým asi najviac času na tomto projekte.