Ekiteki

From Digitálne technológie výroby
Jump to: navigation, search

Oblak sa skladá z vodných kvapôčok a ekiteki (názov projektu, po japonsky kvapka) má víziu prispieť svojou trochou k rozloženiu súčasného čoraz centralizovaného systému na menšie, osobnejšie, jednotlivcami spravované časti.

Ekiteki je osobný server z open source softwaru a open source hardwaru.

Hardware

Hardware je vyberaný tak, aby sa čo najbližšie približoval oficiálnej definícii Open Source Hardware, v najlepšom prípade mal certifikát od Open Source Hardware Association.

Single Board Computer

Opis použitej dosky Lime2. Obrázok vytvoril Olimex Ltd.

Srdce celého servera, do slovenčiny preložiteľné ako počítač na jednej doske, často skracované na SBC. Obsahuje procesor, RAM, vstupné a výstupne porty, niekedy aj pamäť na uloženie operačného systému.

Počas užšieho výberu, sme vylúčili mnohé známejšie SBC. Napríklad k Rasberry Pi ani zďaleka nespĺňal požiadavky pre open source hardware. Nie sú k nemu dostupné ani kompletné schémy, použitý processor od Broadcom nie je dostupný na kúpu v malých množstvách a používa BGA package, ktorý vyžaduje drahé nastavenie pred výrobou. Je určený pre domácnosť[Citation needed] (OLinuXino je dostupný v industriálnych verziách pre teploty od -25 do +85 C ). BeagleBone má síce open source CAD súbory, používa však BGA procesor, je príliš komplexný na výrobu v malých množstvách,je obtiažna[Citation needed].

Vybrali sme A20-OLinuXino-Lime2 so dual Core 1GHz processor, 1GB RAM, 1GB Ethernet, 2 USB, HDMI, SATA sú v ideálne v pomere výkonu a veľkosti spotreby, ktorý je navyše narozdiel od ostatných SBC s podobnými špecifikáciami aj certifikovanú od Open Source Hardware Association ako [Open Source Hardware Project https://certification.oshwa.org/bg000039.html] . OLIMEX teda ponúka pod licenciou Creative Commons ShareAlike 3.0. US prístup k svojim doskám aj podrobný manuál, podrobný rozpis dimenzii, všetky CAD súbory. Umožňuje využívať dosky na osobné ako aj komerčné účely a taktiež umožňuje, že na základe poskytnutých informácií môže ktokoľvek iný vyrábať tieto dosky vo vlastnej réžii aj na komerčné účely vyrábať.

Ako bonus, prekvapivo fabrika firmy Olimex sa nenachádza niekde v Číne, ale bulharskom meste Plovdiv.

Veríme, že rovnako ako open source bol revolučný pre software, tak rovnako revolučným krokom bude aj Open Source Hardware, a preto chceme aj v tomto projekte túto myšlienku podporiť tým, že takýto hardware budeme využívať.

Software

Lime2 je má oficiálnu softvéru podporu pre operačný systém FeedomBox, ktorého demo ukážku si môžete pozrieť tu.

Pre Lime2 existujú tiež verzie operačného systému YounoHost (demo ukážka), ktorý v aspoň zatiaľ v roku 2019 podporuje viac serverových aplikácii ako FreedomBox. Ďalej sa na Lime2 dá tiež spustiť minimalistický operačný systém Armbrian. Viac o podporovaných operačných systémoch možno nájsť na wiki stránke výrobcu.

Inšpirácia

Lime2 už bola využítá v serverových projektoch. Napríklad ako webhosting fungujúci iba a len na solárnu energiu, čo ale znamená, že na stránke vidíte indikátor baterky, a keď tá sa minie tak sa server vypne a zapne sa opäť, až keď nazbiera dosť energie. Nie je to bug, ale zámer, niečo ako webový ekologický aktivizmus, upozorňujúci na čoraz zvyšujúci elektrickú spotrebu (nielen) webových webstránok.

Ako trocha štandardnejšia inšpirácia by mohol slúžiť tento low cost, low power NAS server, aj keď používa iný SBC meno Banana Pi, či tieto servre uložené v IKEA poličkách, na 3D tlačiarni vytlačenom obale (s OpenSCAD súborom licencovaným pod GPLv3), alebo aj prenosný server v malom batohu.

Kryt

Prvá časť projektu Ekiteki sa skladala z prieskumu už existujúcich open sourcových možností a zistenia, že väčšina potrebných komponentov je už dostupných. Aj vhodný kovový obal by už bol dostupný, ale povedali sme si, že kryt na Lime2 navrhnutý pomocou CAD (Computer-aided design) prinesie viacero výhod. Bude ho možné vyrobiť kdekoľvek kde je dostupná 3D tlačiareň a bude môcť slúžiť aj ako základ pre elaborátnejšie projekty s týmto hardvérom, pretože sa bude dať ľahko upraviť podľa požiadaviek daného projektu.

Návrh bol vypracovaný v programe OpenSCAD a je multi-licencovaný pod copyleft licenciami Creative Commons Attribution-ShareAlike 4.0 International a GNU General Public License verzia 3 alebo akákoľvek neskoršia. Súbor Media:EnclosureLime2.zip je dostupný na stiahnutie.

Obe časti obalu vedľa seba otočené na stranu s portami.
Pohľad na vnútro obalu.
Obal zo strany s Ethernet portom, s doskou vloženou vo vnútri.
Obal zo strany so SATA portom, s doskou vloženou vo vnútri.