FILIT
Obsah
Chronológia
Registre
Vyhľadávanie
Diskusia
Správa

Satanizmus


satanizmus

- uctievanie, kult satana, diabla.

Jedným zo zakladateľov satanizmu je mág Aleister Crowley, ktorý vymyslel a aj vyskúšal veľké množstvo rituálov, spojených s okultnými a sexuálnymi praktikami. Podľa Crowlyho nejestvuje boh okrem človeka. Človek má právo žiť podľa svojho vlastného zákona ako chce, pracovať ako chce, milovať ako chce. Toto je zákon silného, osvieteného. V Crowleyho charte sa hovorí: "Nemáme nič spoločné s vyobcovanými a neschopnými; nech umrú vo svojej biede ..., pošliapte biednych a slabých ...". Podľa Crowleyho platia slová: "Rob čo chceš, nech je celým tvojím zákonom."

Celý rad tajných rádov a satanských cirkví rozvíja vyššie naznačené myšlienky a hodnoty. Niektoré skupiny slávia čierne omše ako zvrátenú napodobeninu rímskokatolíckej omšovej slávnosti. Niekedy zohrávajú pritom rolu aj vlastné sexuálno-magické rituály a krvavé obety, ktoré majú slúžiť zdanlivému nadobudnutiu rozkoše a sily.

Satanské predstavy zohrávajú dôležitú úlohu v jednej časti scény hardrocku, heavy metalu a deathrocku. Tento tzv. satanský sound v black rocku, nazývanom aj "hrôzostarašný rock", rozbehla začiatkom 70-rokov skupina "Black Sabbath". Nasledovali skupiny, ako "KISS" (rytieri v službách satana), Iron Maiden, AC/DC, Mercyful Fate, Venom (jed) ako aj Black Metal Band, S.A.D.O. alebo Slayers (obušky) ( L214;161an.).

-------------
satanizmus>