FILIT
Obsah
Chronológia
Registre
Vyhľadávanie
Diskusia
Správa

Kwašniewski, a.


Kwašniewski, Aleksander (15. 11. 1954 Bialograd (Koszalinské vojvodstvo) - )

- poľský prezident od r. 1995.

Narodil sa v rodine lekára. Vystudoval ekonómiu dopravy na Gdanskej univerzite. Počas štúdia pôsobil v Socialistickom zväze poľských študentov. Ako 23 ročný vstúpil do Poľskej zjednotenej robotníckej strany (PZRS), ktorej bol členom až do jej rozpustenia v roku 1990.

V rokoch 1981-1990 pôsobil Kwašniewski ako novinár - šéfredaktor týždenníka ITN a denníka Sztandard Mlodych. Vo vláde Zbigniewa Messnera sa stal najmladším ministrom ako 31 ročný. Vo funkcii ministra mládeže a športu pôsobil aj vo vláde Mieczyslawa Rakowského a Tadeusza Mazowieckého. V rokoch 1988-1991 bol predsedom Poľského olympijského výboru.

Pri rozhovoroch za okrúhlym stolom, ktoré viedli pred voľbami v roku 1989, zastupoval Kwašniewski komunistickú vládu.

Kwašniewski stál pri vnziku sociálnej demokracie, od januára 1990 je predsedom Hlavnej rady Sociálnej demokracie Poľskej republiky (SdPR), ktorá je jadrom koaličného Zväzu demokratickej ľavice (SLD), v súčasnosti (211195) najsilnejšej politickej sily krajiny, ktorá zvíťazila v parlamentnych voľbách v roku 1993.

Kwašniewski je ženatý, manželka Jolanta je majiteľkou realitnej kancelárie, majú 12-ročnú dcéru Aleksandru.

Za najdôležitejší cieľ prezidenta v nasledujúcom funkčnom období označuje Kwašniewski členstvo Poľska v Európskej únii a NATO a prekonanie starého rozdelenia spoločnosti na komunistov a antikomunistov.

------------------
Kwašniewski, A.>