FILIT
Obsah
Chronológia
Registre
Diskusia
Správa
Reakcie
Posielanie

Re: NOSITEL NOBELOVEJ CENY, KTORY SA NARODIL NA SLOVENSKU

Poslal(a) Ľubo Pajtinka dňa 27. Decembra 2002 o 13:43:15:

Ako reakciu na: NOSITEL NOBELOVEJ CENY, KTORY SA NARODIL NA SLOVENSKU autora RADO zo dňa 19. Novembra 2002 o 14:49:33:

Pri surfovaní som narazil na Tvoju otázku, ktorá ma zaujala. Trošku tému sledujem, takže viem o veci najmenej toľko, že keď som túto istú otázku kládol viacerým vysokoškolským profesorom, nevedeli na ňu taktiež odpovedať. Je iróniou, že otázka najslávnejších/alebo najznámejších/ osobností by mala byť elementárnou súčasťou učebníc už na základnej škole.
Podľa mojich informácií zo Slovenska pochádzajú dvaja nositelia Nobelovej ceny.
Prvým z nich je Filip Lenárd, ktotrý sa narodil v Bratislave koncom 19. storočia, tu vychdil základnú a strednú školu. Ďalšia jeho kariéra sa spája s pôsobením v Nemecku, kde sa venoval fyzike. Je objaviteľom tzv X-lúčov /alebo neskôr pomenovaných Rontgenových lúčov/. Rontgen ho akýmsi fígľom pripravil o objektívne prvenstvo a dostal Nobelovu cenu za fyziku ak sa nemýlim v roku 1900. Lenard ju dostal za fyziku v roku 1905. Na Lenarda sa na Slovensku muselo zabudnúť, lebo v roku 1923 sa mu zapáčili myšlienky nemeckej NSDAP. Neviem, koľko mal s fašizmom spoločného, ale vo vede bol svetová špica. Dnes je po ňom pomenovaná jedna ulica v Petržalke.
Druhý nositeľ Nobelovej ceny, ktortý má pôvod na Slovensku je Daniel Charlton Gajdusek, ktorý sa síce narodil už v USA, ale k Slovensku sa hlási. Nobelovu cenu získal za objavenie dlhodobých vírových ochorení mozgu, teda za medicínu v roku 1976. Žije v Usa, osobne som sa s ním stretol pri jeho návšteve Bratislavy. Jeho veľmi blízkou spolupracovníčkou je pani prof. Eva Mitrová, naša bývalá veľvyslankyňa v Maďarsku. Gajdusek mal smolu, že sa venoval práve problematike, ktorá má blízko k téme šialených kráv a zrejme sa stal pred asi desiatimi rokmi obeťou znevažovania veľkých poľnohospodársdkych korporácií v Anglicku a USA a bol škandalizovaný za údajné pedofilstvo / aadoptoval si ako bohatý človek okolo 80 detí z celého sveta a jedno ho obvinilo z pedofílie - hic!!!/.
Medzi navrhovanými kandidátmi na Nobelovu cenu boli zo Slovenska ešte Ladislav Kováč, prvý ponovembrový minister školstva /prírodné vedy /, ďalej, akademik Jozef Čabelka, zakladateľ Výskumného ústavu zváračského za fyziku a blízko k Nobelovej cene mal aj Dionýz Ilkovič. V súčasnosti sa robia kroky k tomu, aby bol medzi nominantmi básnik Milan Rúfus.
Žiaľ, je škoda, že slovenské osobnosti, ktoré naozaj čosi znamenali vo vede a umení sú stále kdesi na periférii nášho záujmu a kadejakí "potrimiskári" svietia z prvých stránok elektronických a printových médií. V normálnom svete je to , či musí byť inak. Urobme každý svojim dielom kroky k náprave nenormálností.


Reakcie
Posielanie reakcie

Meno:

E-Mail:

Vec:

Komentáre: