Stručný popis vyberaných projektov, Tvorba informačných systémov 2012/2013

naspäť na stránku predmetu

názov projektu popis
Podpora práce učiteľa pri zadávaní úloh pre žiakov zadavatel Monika Tomcsányiová; Cieľom projektu je navrhnúť webovú aplikáciu pre učiteľa, v ktorej si bude môcť pripravovať a rôzne spracovávať zadania úloh, ktoré so žiakmi používa vo svojom vyučovaní. Navrhovanie a vytváranie zadania úlohy vloženie úlohy do databázy – napísanie znenia úlohy, resp. nakopírovanie zo Schránky, vkladanie obrázkov, ich rôzne umiestňovanie v rámci zadania úlohy práca s textom pri úprave zadania úlohy do jednotnej podoby, napr. zmena typu a farby písma, práca s odrážkami... voľba kľúčových slov pre úlohu Spracovanie úloh zo systému 1 (tlačenie) filtrovanie úloh pomocou kľúčových slov, ďalšie možnosti vyhľadávania úloh, vytváranie skupín zadaní, s dôrazom na vhodné používateľské rozhranie pre učiteľa tak, aby učiteľ videl, ako budú úlohy rozmiestnené na stránke pri tlači export zadaní do PDF Spracovanie úloh zo systému 2 (posielanie e-mailom) vytváranie skupín žiakov, import mien a emailových adries žiakov, spravovanie týchto skupín (vkladanie nových žiakov do skupiny, editovanie a rušenie žiaka).
Simulácia herných situácií v ultimate frisbee Michal Kováč: Na tréningu sa nacvičujúherné situácie, v ktorých vystupujú hráči a disk, prípadne viac diskov. Tréner musí všetkým vysvetľovať, aká herná situácia sa ide nacvičovať a potom majú hráči veľa otázok. Stratí sa tým veľa času. Tento projekt umožní vytvoriť elektronickú verziu hernej situácie, aby sa ju hráči mohli naučiť pred tréningom.
Učebnice fyziky na ZŠ Viera Lapitkova: Som autorkou učebníc fyziky na ZŠ, vidím veľa možností ako podporiť vyučovanie v tomto predmete. V rámci balíka - Podpora vyučovania na ZŠ by sa mohli tvoriť programy na konkrétne merania a ich spracovanie formou grafu, projekt zameraný na budovanie historickej linky pomocou významných objavov či fyzikov, animácie ku konkrétnym textom v učebniciach. Budem rada so študentom (študentmi) spolupracovať.
Učebnice fyziky na ZŠ II Viera Lapitkova: Som autorkou učebníc fyziky na ZŠ, vidím veľa možností ako podporiť vyučovanie v tomto predmete. V rámci balíka - Podpora vyučovania na ZŠ by sa mohli tvoriť programy na konkrétne merania a ich spracovanie formou grafu, projekt zameraný na budovanie historickej linky pomocou významných objavov či fyzikov, animácie ku konkrétnym textom v učebniciach. Budem rada so študentom (študentmi) spolupracovať.
Spolocny kalendar pracoviska FMFI Zakladom by boli rozvrhy vsetkych zamestancov pre clenov a doktorandov oddelenia z webu fakulty, planovane dekanske a rektorske volna, sviatky apod. Dalsia funkcionalita ako planovane stretnutia, terminy konferencii, prednasok a podobne veci s posielanim upozornenia. Vsetko na webe. Kedze taketo systemy asi uz su k dispozicii, v principe by asi slo najma o ten rozvrh a upravu pre potreby oddelenia. Funkcia: hladaj volny termin od - do pre vybranu podmnozinu ludi; filtrovanie kalendara podla vybranych ludi. Kalendar by mohol byt graficky aj textovy. Presnejsie zadanie by sme dodali, ked sa niekto najde (ak to je vhodny projekt). Pozdravuje Palo Chalmoviansky.
Vytváranie individuálnych jazykových materiálov Cieľ: vytvoriť aplikáciu pre prácu s textovými a zvukovými súbormi, ktorá umožňuje študujúcemu spracovávať text a zvuk do podoby „súkromných“ jazykových lekcií a nahrávok. Má ísť o multimediálne lekcie typu text – zvuk, určené pre individuálne potreby študujúceho. Jednotliví členovia tímu by sa mali najprv oboznámiť s tým, čo je v danej oblasti už urobené. Jeden člen s používaním SRS softvéru, napríklad programu Anki, ktorý podáva užívateľovi látku v intervaloch, rešpektujúcich zabúdaciu krivku. Taktiež so spôsobom editovania súborov dát v tomto programe. Ďalší by sa mal oboznámiť s ideou „sentence mining“ a preskúmať fungovanie stránky http://www.lingq.com/. Ďalší by mal byť oboznámený s programami typu „text to speech“. Ďalší by sa mal niečo dozvedieť o efektívnom spôsobe štúdia jazykov – toho rád vyškolím. Prínos oproti terajším aplikáciám: vytvoriť program, ktorého grafické rozhranie umožní bežnému užívateľovi naraz pohodlne editovať aj text aj zvuk. Ak by sa jeden člen tímu zaoberal aplikáciami pre mobily, mohol by program vytvárať aj lekcie, spustiteľné na mobile. Navrhovateľ: doc. Ivan Kupka, KMANM, autor knihy „Jak efektivně studovat cizí jazyky“. ivan.kupka@seznam.cz
Archiv vyucboveho softveru Projekt by mal umoznovat pridavanie studentskych vyucbovych programov s nejakymi informaciami o nich (napr. nazov programu, autori, popis, pna aky je predmet, OS, velkost, ... tie polozky by som potom doladila priamo so studentami). Student by mal pravo len na vlozenie svojho projektu a jeho upravu. Admin by mohol vkladat, upravovat a mazat. A uplne hocikto by mohol projekty stahovat a ohodnotit. Plus este nejake rozne sposoby zoradovania (podla nazvu, datumu, ...), pripadne filtre.
Stranka SKASu propragujuca MatFyz Cielom je, vytvorit stranku, ktora by poskytovala : - informacie o SKASe - informacie pre buducich studentov (zaujemcov o studium) - informacie pre prvakov a ostatnych studentov - robila reklamu MatFyzu - poskytovala dalsie zaujimave informacie Stranka bude vytvorena pod CMS JOOMLA (PHP + MySQL) a jej vyvoj sa bude striktne koordinovat (co sa tyka grafickej predlohy, ako aj prezentacie informacii), s cielom dosiahnut maximalnu kvalitu Ziadani su sikovny studenti, ktory (najlepsie) uz maju skusenosti s tvorbou webovych strankok (optimalne pod CMS JOOMLA) Koordinator projektu : Mgr. Peter Paulis - peter.paulis@gmail.com Projekt si vyzaduje aktivny pristup a komunikaciu medzi vyvojovym teamom a zadavatelom Bonusova motivacia vo forme specialneho vstupu na akcie organizovane SKASom v pripade spokojnosti s odovzdanym dielom (Peter Paulis)
Aplikacia pracujuca s referenciami v TeXu Pri tvorbe clankov v TeXu je velmi nejednotne pouzivanie referencii (literatury) v zavere clanku. Rozne predpisane formaty casopisov vyzaduju rozne sposoby zadavania referencii a okrem toho existuje aj samostatny system BibTeX (v ktorom su udaje v polozkach kategorizovane), ktory vsak niektore formaty nepodporuju. Cielom projektu je vytvorit aplikaciu, ktora dokaze zo vstupu predpisujuceho format referencii, z referenciami v tvare strukturovaneho BibTexovskeho zoznamu referencii, a z TeXoveho zdrojoveho textu s odkazmi na referencie (pripadne jeho aux suboru) vytvorit zoznam pouzitych referencii v predpisanom formate. Aplikacia by mala zaroven byt schopna (ako jej dalsia samostatna cast) overit, ci vsetky referencie v zozname referencii su pouzite v zdrojovom texte. (Richard Kollar)
Evidencia vedeckých grantov na FMFI UK II nadvazuje na predchadzajuci projekt z minuleho roka, ktory bol dobre spracovany, ale je potrebne rozsirit funkcionalitu a uviest projekt co najskor do prevadzky. priklady chybajucej funkcionality: Export tabuliek do Excelu, zoznam zamestnancov, katedier a pod. zadavatel: Martina Sandanusova
Vizualizacia tabulkovych dat na urovni obci v SR Vytvorit uzivatelske prostredie a nasledne webovske rozhranie pre zobrazovanie tabulkovych dat (populacna statistika, volebne vysledky a pod.) na urovni obci (mestskych casti) v SR. Malo by to vyzerat zhruba ako Google Geochart (https://google-developers.appspot.com/chart/interactive/docs/gallery/geochart), resp. Intensity Maps (https://google-developers.appspot.com/chart/interactive/docs/examples#intensity_map_e +xample), len by to zobrazovalo mapu Slovenska rozdelenu na jednotlive obce.
Vytvaranie mapovych podkladov pre vizualizaciu volebnych okrskov v mestach V nadvaznosti na predchadzajuci projekt - Vytvorit program, ktory by na zaklade textovej informacie o adresach prislusnych k danemu volebnemu okrsku (ulice a popisne cisla) vedel vytvorit mapu okrskov v ramci daneho mesta/mestskej casti. Pri zistovani suradnic jednotlivych adries bude treba pouzit verejne databazy - napriklad Google vie rozlisit (a spolahlivo urcit?) adresy ako Ilkovicova 3, Stare Grunty 15 ci Stare Grunty 30 a urcit ich polohu na mape.
Aplikácia pre zaújemcov o prihlásenie na fakultu tento projekt - ako aj ostatne projekty Dr. Gažákovej - nadvazuje na projekt z prechadzajuceho roka. Zadávateľom projektu je Dr. Gažáková z oddelenia pre propagáciu fakulty. Cieľom projektu je vytvoriť facebookovú aplikáciu, pre potenciálnych záujemcov o štúdium na fakulte, v ktorej vyplnia odpovede na rôzne otázky a aplikácia im poradí o postupe prijímania na fakultu.
Opravovanie neelektronických testov elektronicky Projekt Dr.Demkanina nadvazuje na podobny projekt z minuleho roku, pricom je nan mozne nadviazat a dotiahnut ho. Ide o system, ktory umoznuje opravovat papierove testy bez toho, aby ich bolo treba posielat - t.j. testy sa oscanuju do systemu, vytvori sa sablona na opravovanie, do systemu sa popridavaju vzdialeni opravatelia, ktori riesenia testu na pocitaci opravia (pozadavaju body, pripadne komentar) a system automaticky vygeneruje vysledky.
Mesačný rozpis služieb na vrátniciach F a M. zadavatelom je pan vratnik Turek. Program ma generovat rozpis sluzieb na vratnici podla uvazkov a dalsich kriterii. Požiadavky jednotlivých vrátnikov, databáza, export výsledkov, evidencia hodín, jednoduchá obsluha, web.
Web občianskeho združenia fakulty a Exkurzie tento projekt nadvazuje na dva projekty z minuleho roka. Je ich potrebne integrovat do jednotneho grafickeho rozhrania (vizual). Zadávateľom projektu je Dr. Gažáková z oddelenia propagácie fakulty. Cieľom je vytvoriť webovú aplikáciu pre občianske združenie určené na propagáciu fakulty. Nová verzia tohto systému má vyjsť zo spolupráce s prodekanom Dr. Vinařom. Projekt tiez nadvazuje na projekt o prihlasovani na exkurzie na FMFI - ide o pružnú webovú aplikáciu na prihlasovanie na exkurzie v laboratóriach školy počas podujatí v ktorých skupiny zo stredných príp. základných škôl prichádzajú na exkurzie. Prihlasovanie berie do úvahy obmedzenia ako napr. max. počet študentov v skupine a pod. Tento projekt je hotovy, ale treba ho integrovat s prvym a pridat novu funkcionalitu.