Návod na obsluhu vinylovej rezačky

From Digitálne technológie výroby
Revision as of 08:17, 23 May 2017 by Jozef (talk | contribs)
Jump to: navigation, search

[by Peter Hraška] V tomto návode vysvetlím od začiatku až po koniec, ako si vo FabLabe vyrobiť vlastnú nálepku na vinylovej rezačke

1. nápad Pred vyrobením nálepky je fajn vedieť, kam ju pôjdeš lepiť, aby si vedel, aká má byť veľká a akej má byť farby. Taktiež by si mal vedieť, čo za nálepku chceš tlačiť.

2. podklady Vinylová rezačka sa kamaráti s vektorovým formátom EPS. Je viacero možností

  • Obrázok si vieš vo vektorovom programe nakresliť a uložiť ako EPS
  • Obrázok nájdeš na internete v ľubovoľnom vektorovom formáte a prekonvertuješ ho na EPS
  • Obrázok nájdeš/nakreslíš ako bitmapu (PNG, JPG, BMP) a pomocou nejakého programu ho zvektorizuješ

Ja som osobne najčastejšie využíval tretiu metódu Zvektorizoval som napríklad takýto obrázok

01 illustrator.jpg

Obrázok vyzerá ako vektorový, no našiel som ho iba maličkú bitmapu:

14 pata.jpg

Vo Photoshope som text Patagonia nahradil textom Adventure a obrázok som ako bitmapu zväčšil a prekopíroval do Illustratora (Adobe Illustrator = vektorový editor) V Illustratore, po tom, čo myškou označíte vrstvu, ktorú chcete vektorizovať sa v hornej lište objaví možnosť "Image Trace". Práve pomocou nej ja obrázky vektorizujem. Táto funkcia vektorizuje na základe svetlosti bodov. V podstate sa program rozhoduje, či je daná farba bližšie ku bielej alebo černej na farebnej škále a na základe toho vyrobí vektorovú hranicu, medzi týmito dvoma odtieňmi. Výsledkom je vektor, ktorý keď uložíme ako EPS, môžeme použiť ako podklad do rezačky.

2. nastavenie stroja

Najprv si vyberieme vinyl, na ktorý ideme rezať, umiestnime ho na dve tyče za rezačku a vinyl nasunieme do rezačky.

Rezačka si posúva vinyl dvoma kolieskami, ktoré umiestnime na kraje vinylu. Aby rezačka našla kraje vinylu, musíme ho umiestniť tak, že jeho pravý aj lavý koniec sa nachádza v niektorej z modrých zón, ktoré sú farebne vyznačené na hornej časti rezačky.

05 Modre.jpg

Keď sme vinyl správne vložili do rezačky, vzadu vpravo zdvihneme páčku, ktorá prichytí nožičkami vinyl. Taktiež na ľavej strane rezačky stlačíme gombík, ktorý rezačku zapne.

07 Packa.jpg

Posledná vec, ktorú musíme spraviť s rezačkou je nastaviť jej, kde má začať rezať. Buď od kraja vinylu alebo od súčasnej pozície. Tým určíme najspodnejší bod, v ktorom bude rezať.

Vo všeobecnosti, ak je vinyl veľmi krivo odrezaný alebo je z neho na niektorom mieste vyrezaný obdĺžnik, radšej nájdite vhodný miesto na spodok rezania a stlačte 2. Ak nie je vinyl úplne krivo odrezaný, kľudne stlačte 1. Rezačka na spodku aj tak nechá cca 3 centimetre medzeru

08 Init.jpg

Na rezanie použijeme progrma Graphtec nainštalovaný na počítači hneď vedľa rezačky. Doňho naimportujeme alebo Drag&Drop-neme naše EPS.

S veľkosťou vektoru sa zatiaľ nemusíme hrať, to sa robí väčšinou lepšie v ďalšom kroku, kde vidíte presné rozmery vyrezaného obrázka.

V prípade, že chcete tlačiť viac súborov naraz, v tomto kroku by som ich všetky nahádzal do Graphtecu a porozmiestňoval.

02 Graphtec.jpg

Ak je toto ready, stlačťe vpravo hore "Open the Cutters Window"

03 Cutters.jpg

V tomto kroku by malo byť možné pohodlne naškálovať veľkosti obrázkov, ktoré sa idú vyrezávať. Vpravo sa taktiež nachádzajú nastavenia rezania.

Asi najdôležitejšie nastavenie je "Cutting Force" ktorú je pri vinyloch fajn nastaviť na 11. Ak režete semišovú potlač na tričká, moc vám neporadím, nikdy som to nerobil.

Skontrolovať nastavenie sa dá taktiež v tomto kroku tlačítkom "Test cutter" ktoré vytlačí trojuholník vo vnútri štvorca. Ak je tlačiaren správne nastavená, mal by ísť vyrezaný štvorček odstrániť bez toho, aby zo sebou zobral aj trojuholník a zároveň, keď následne odstránite trojuholník, nebude prerezaný aj papier pod ním.

Ak je všetko OK, na spodku pravého menu kliknite Send to cutters a udeje sa mágia. :)

04 SendIt.jpg

Ak sa všetko dobre vytlačilo, páčku vpravo vzadu posunieme nadol, vinyl vysunieme a našu nálepku z neho odstrihneme.

09 Cut.jpg

Následne z papiera odstraňujeme všetko vinyl, ktorý nie je súčasťou nálepky. Na papiery chceme nechať iba to, čo budeme neskôr lepiť.

10 Peel.jpg

11 Peel.jpg

Aby sa nálepka dobre lepila na predmet, na ktorý ju chceme umiestniť, použijeme takzvanú prenosku.

Prenoska je tenký lepivý papier, ktorý na seba nalepí nálepku o nelepivú časť nálepky tak, že sa nič nepoposúva a nepokrčí. To je celkom dôležité pri nálepkách z viacerých častí alebo zložitejších vzoroch. Ja osobne by som aj tú najjednoduchšiu nálepku lepil pomocou prenosky.

Prenoskou prekryjeme celú nálepku a dobre ju popritláčame, aby sa na ňu nálepka dobre chytila. Ak nálepku nechceme lepiť hneď, vyrežeme okolie nálepky a prenosku s nálepkou z papiera odstránime až tesne pred lepením.

12 Prenoska.jpg

13 Prenoska2.jpg

A to je v podstate všetko.

Aj keď sa zdá, že je to zložité, dá sa to veľmi rýchlo naučiť. Tlačil som kopu rôznych vecí a ľudia sa ma vždy stále pýtajú, kde som také pekné nálepky kúpil. Mám ich na aute, notebooku, helme od bicykla atď.

Príjemné rezanie prajem ;)