3D model dvojtaktneho motora

From Digitálne technológie výroby
Revision as of 21:57, 3 April 2018 by TomasBu (talk | contribs)
Jump to: navigation, search

Čo?

3D vzorový model 2-taktného motora. Pôvodne som chcel vytvoriť presnú kópiu nejakého motora avšak tažko sa dostať k presným nákresom. Preto nie všetky rozmery tohto modelu budú presne také ako v skutočnosti.

Prečo?

Pretože som technický typ, spaľovacie motory ako také ma zaujímajú a navyše tento projekt môže mať aj praktické využitie na demonštráciu fungovania takéhoto motora.

Ako?

Jednoduché riešenie by bolo stiahnuť všetky súčiastky z thingiverse a len ich vytlačiť. Chcel som ale vytvoriť vlastný model.

Ako prvé som sa pustil do modelovania, čo sa ukázalo ako zlý nápad. Bez premyslených rozmerov a celkového konceptu som takmer okamžite narazil na problémy a moje snahy skončili pri tomto modeli .
Prvotný pokus o modelovanie.

Vedel som preto, že budem musieť nájsť rozmery nejakých iných motorov. Ako vzor som zobral KTM 125sx. Ľahko sa dali dohľadať údaje vŕtanie×zdvih (šírka valca×akú dĺžku prejde piest na jeden takt). Ďalšie rozmery, ku ktorým sa mi podarilo prepracovať boli rozmery ojnice(tyč, ktorá spája piest a kľukový hriadeľ). Po tom čo som mal tieto rozmery som sa mohol pustiť do nákresu. Teraz je na rade už len modelovanie vo Fusion 360 a tlačenie na 3D tlačiarni.

Nákres projektu.