FILIT
Obsah
Chronológia
Registre
Vyhľadávanie
Diskusia
Správa

Klimaktérium


klimaktérium

- prechodné obdobie medzi plodným vekom ženy a obdobím ukončenia cyklickej hormonálnej funkcie vaječníkov. Žena postupne stráca schopnosť otehotnieť, menštruácia je nepravidelná alebo úplne mizne a objavujú sa príznaky urýchleného starnutia.

Začiatok prechodu je individuálny a závisí od podmienok dedičných, rasových a niekedy i geografických. Prechod prebieha väčšinou medzi 42. a 55. rokom veku ženy. Všeobecne možno povedať, že žena, ktorá začne menštruovať neskôr, prichádza do týchto "kritických rokov: naopak skôr.

Sú ženy, ktoré týmto obdobím prejdú bez zjavných ťažkostí. Väčšina žien ale pociťuje najrôznejšie telesné a psychické problémy, ktoré ich môžu značne obťažovať a často u nich navodzujú pocit choroby. Najcastejšími prejavmi sú návaly tepla, nadmerné potenie (hlavne v noci), bolesti hlavy a kľbov, podráždenosť, nesústredeneosť, depresie, nespavosť, závraty a búšenie srdca. Navyše sa žena začína oprávnene pýtať: "Budem teraz už skutočne rýchlejšie starnúť a tlstnúť, budem už len neatraktívnou babičkou?" U každej ženy je súbor nepríjemných príznakov iný a je vyjadrený rôzne. Toto všetko súvisí s individuálnym kolísaním hormónov v tomto období.

U ženy po gynekologickej operácii maternice a vaječníkov sa op[isané príznaky môžu obajviť náhle, až dramaticky, pretože hormonálne hladiny v tomto prípade neklesajú postupne, ale rychlo a razantne. Čím mladšej žene musela byť táto operácia vykonaná, tým výraznejšie môžu byť ťažkosti.

Jednpduché vysvetlenie, že ide p ťažkosti "bežné" a treba sa s nimi zmieriť, ženu určite neuspokojí. Neobstojí ani skôr používaný argument, že podobne sa cítili milióny žien. Slová o tom, že hormonálna liečba v tomto veku by mohla žene skôr ublížiť, sú už našťastie vyvrátené.

Väčšinu spomínaných ťažkostí spôsobuje postupný nedostatok hormónu estrogénu. Jeho výrazne znížená hladina znamená pre ženu v tomto veku tiež hrozbu ochorenie kardiovaskulárneho systému, ako aj rychlejšieho rednutia kostí a teda aj väčšej možnosti vzniku zlomenín, bolestí chrbtice a kľbov.

V dôsledku nedostatku estrogénu dochádza k úbytku vody z pokožky, čo sa navonok prejavuje ako tvorba vrások a zrýchlené starnutie kože.

Žiadna žena by sa so svojimi ťažkosťami nemala vopred zmierovať ani by sa ich nemala obávať. Ťažkosti totiž vôbec nemusia vzniknúť. Gynekológ úplne individuálne posúdi vhodnosť liečby vzniknutých ťažkostí, prípadne už preventivnej liečby. Hormonálna liečba zaistí žene kľud do ďalších rokov i pocit osobnej, rodinnej i profesnej úspešnosti. Samozrejme, že vždy bude existovať určitá skupina žien, pre ktorú z najrôznejších zdravotných príčin nebude liečba použiteľná.

Jedným zo spôsobov, akým možno nahradiť nedostatok "ženského" hormónu (prípadne kombinácie hormónov), je aplikácia formou kožnej náplasti, ktorej neprekáža žiadna bežná denná hygiena. Naplasť sa vymieňa 2-krát za týždeň. Ženský hormón (prípadne kombinácia hormónov) sa z náplasti vstrebáva kožou a dávka je prispôsobená nárokom organizmu. Náplasti s rôznou koncentráciou hormónu dávajú lekárovi šancu vybrať správnu dávku lieku. Hormón aplikovaný týmto spôsobom nazaťažuje peceňové bunky a nenúti denne si spomenúť na užívanie tabletky. Najmodernejšie trendy v medicíne uprednostňujú nielen zdravie pacientky, ale i jej pohodlie. Liečba týmito náplasťami pomôže odstrániť ťažkosti ženy, ochrániť jej zdravie do budúcich rokov a obávaná jeseň života môže byť pre ženu príjemne stráveným letom.