Stručný popis vyberaných projektov, Tvorba informačných systémov 2014/2015

naspäť na stránku predmetu

názov projektu zadávateľ popis
Moja záhrada 2.0 Dr. Peter Tonhauser Pokračovanie minuloročného projektu Moja záhrada. Hlavnou úlohou bude vytvorenie výpočtových funkcií, prepojenie s externou databázou a doplnenie niektorých prvkov.
Rezervácie miestností na FCHPT STU doc. Vladimír Danielik Softer na rezerváciu miestností na oddelení. Prístup by mal byt cez Internet. Mal by si tiež pamäť kto a kedy rezerváciu urobil. Časová schéma po hodinách, moznosť doplnania ďalších miestností.
Spracovanie a vizualizácia dát z aparatúry na skúmanie supravodičov a vysokofrekvenčnej elektroniky Mgr. Matúš Rehák V nasej skupine na KEF sa zaoberame supravodicmi a vysokofrekvencnou elektronikou. Jednalo by sa o napisanie programu k aparature, ktora je v podstate postavena, jednotlive pristroje maju svoje kniznice napisane, takze by sa nekomunikovalo s pristrojmi na uplne zakladnej urovni. Bolo by treba sa oboznamit s obdobnou komercnou aparaturou (co by sme v priebehu 1-2 hodin zvladli), jej funkciami a nasledne naprogramovat program s grafickym rozhranim pre nasu postavenu aparaturu. Z povahy projektu vyplyva, ze by bolo nutne sa stretavat so studentom castejsie a kedze vsetky pristroje u nas bezia na Pythone, tak by aj program pre tuto aparaturu mal byt napisany v Pythone.
Softvér na podporu výuky predmetu Komplexné Siete doc. Mária Markošová Vizualizovanie jednotlivych procesov, pribudane hran, uzlov... Softver by mal spolupracovat s niektorym znamym softverom na spracovanie komplexnych sieti, napr. Network workbench.
Didaktický softvér na výuku prevodov jednotiek pre žiakov SŠ Mgr. Peter Horváth Precvicovanie premeny jednotiek pre ziakov strednych skol. Nasa predstava je, ze ziakom by sa podla zvolenej obtiaznosti generovali ulohy, ziaci by riesenia vkladali do programu, ktory by uspesnost vyhodnotil a zaroven by ucitelovi dal spatnu vazbu, ako ktory ziak riesil ktoru ulohu, kedy bol pripojeny, kolko casu tam stravil... Generovanie uloh by mohlo byt automaticke a inteligentne tak, aby sme nemuseli mnozstvo uloh fyzicky vkladat do systemu, ale aby sa podla stanovenych a ciastocne nahodnych pravidiel generovali same.
Registračný systém na súťaž Istrobot Dr. Richard Balogh Potrebujeme system na registraciu ucastnikov sutaze Istrobot. System ma udrziavat aj registracie z predoslych rocnikov, vyzaduje jednoduche spravovanie, on-line vysledkovy servis a mozno aj prepojenie s tymi stopkami z predosleho bodu. Zadrhelom je, ze jeden robot moze sutazit vo viacerych kategoriach, jeden autor moze mat viac robotov a rozlicne kategorie maju vysledkove listiny rozlicneho formatu.
Webová aplikácia pre súťaž žiakov ZŠ a SŠ v GeoGebre Dr. Lilla Koreňová FMFI UK rozbieha súťaž pre žiakov ZŠ a SŠ v GeoGebre a potrebovali by k tomu webovú aplikáciu, ktorá by zastrešovala tú súťaž (s rôznymi úrovňami prístupu: žiak, hodnotiteľ, verejnosť..., s kontrolou "dedlajnov", s galériou najlepších riešení, s diskusným fórom - moderovaným a pod.)
Webová aplikácia na hľadanie a kontaktovanie učiteľov a študentov vrátane správy mailov Mgr. Ján Hreha pekny telefonny a mailovy zozonam zamestnancov (meno, miestnost, klapka, mail. mobil, + prepojenie z rozvrhom, ci zrovna uci :), prip. odkaz na konzultacne hodiny, dovolenku ) - takpovediac el. zlta knizka ++ - eventuelne podla rozvrhov by sa dali hladat aj studenti (uzitocne pre studijne referentky), pirp. maily na kruzky a rocniky pekne pokope
Databáza hraničných kameňov Dr. Richard Balogh Databaza hranicnych kamenov pre Mestsky ustav ochrany pamiatok - jednotlive hranicne kamene sa budu po zamerani polohy ukladat do databazy,k zaznamom treba aj nejake fotky a zobrazit polohu na mape plus nejake filtrovanie a vystupy, export dat.
Online GeoGebra časopis Univerzity Komenského Dr. Lilla Koreňová niečo podobné ako systém na Univerzite v Miskolci
LSTME Andrej Jursa LSTME je Letné sústredenie talentovanej mládeže v elektronike - výborný letný 2-týždňový tábor pre účastníkov vo veku 12-18 rokov, ktorí sa cez leto v tábore naučia veľa rôznych vecí o elektronike. Za riešenie úloh a súťaže získavajú body (tzv. strojový čas), za ktorý si potom môžu nakúpiť veci v bufete, alebo ho využiť na hranie sa na počítači vo voľnom čase. Na evidenciu strojového času existuje webová aplikácia - napísaná v populárnom frameworku codeigniter. Úlohou je rozšíriť túto aplikáciu o novú funkcionalitu v spolupráci s autorom pôvodného programu.
Lokalizácia na FMFI Mgr. Ján Hreha Cieľom je vytvoriť mobilnú aplikáciu, ktorá umožní študentom alebo návštevníkom lokalizáciu po fakulte (možnosť 2D alebo 3D zobrazenia...podľa dohody).
Smelý Zajko sprievodcom Dr. Pavel Petrovič Robotický sprievodca po pavilóne informatiky. Mobilný robot jazdí dokola pavilónu po chodbách - využitím ultrazvukových senzorov a mapy pavilónu, keď niekoho stretne (využitím senzorov a videnia), pozdraví, opýta sa, či môže pomôcť. Ak záujemca naťuká na číselnej klávesnici číslo miestnosti, tak mu ukáže cestu - doprevadí ho do cieľa. Požiadavky: Java alebo C++, záujem o robotiku, trpezlivosť pri práci s HW.
Registračný systém pre športový klub Dr. Richard Balogh Pre sportovy klub webovu databazu clenov s moznostou registracie na preteky, priradovanie cipov na sutaze (cipov je vzdy menej ako clenov, ale snaha je vymysliet taky algoritmus, aby pokial mozno kazdy vzdy dostal ten isty co minule a pripadne aj evidencia vysledkov a dlhodobe sledovanie vykonnosti, nejake statistiky, tabulky, rebricky...
Implementácia softvéru pre vzdialené ovládanie spektrálneho analyzátora Dr. Peter Rybár pozri priložený dokument
Stopky++ (3-clenna skupina) Dr. Richard Balogh Na sutaziach Istrobot aj na FLL pouzivame konfigurovatelne "countdown" stopky. Okrem základnej funkcionality sa vyžaduje:
  • uplna skalovatelnost (vratane full screen rezimu) na akekolvek rozlisenie obrazovky
  • pridat rezim "up" - teda ako uplne normalne stopky
  • pridat ovladanie cez seriovy/usb port
  • zvukový výstup
  • konfigurovateľnosť
  • import názvov tímov zo súboru, s možnosťou opakovania alebo preskočenia kola
Evidencia výsledkov študentov FMFI UK na discgolfovom ihrisku FMFI UK Dr. Richard Kollár Na discgolfovom ihrisku FMFI UK prebieha vyuka predmetu discgolf. Ako sprievodna aktivita sa zacne skolska liga. Za tym ucelom by bolo potrebne vytvorit online softver, ktory bude evidovat vysledky hracov a zaroven vyhodnocovat sutaz, studenti si na nom budu moct dohadovat spolocne hranie a ktory bude sluzit aj ako jednoduchy informacny portal k ihrisku.
IS na podporu strategického riadenia Ing. Matej Ondrušek Pri strategickom rozhodovaní o tom, aké zmeny resp. projekty sa budú realizovať, sa často postupuje nasledovným (zjednodušeným) spôsobom:
  1. Zostaví sa katalóg „subjektívnych problémov“, resp. požiadaviek, čo treba riešiť. Subjektívnych preto, lebo sú zaznamenané tak, ako ich klient subjektívne vníma a formuluje.
  2. Na základe analýzy sa tieto problémy objektivizujú a vzniká katalóg „objektívnych problémov“ na riešenie.
  3. Následne sa navrhujú zmeny (obyčajne vo forme zadaní projektov), ktorých implementácia by zabezpečila riešenie jednotlivých objektívnych problémov. Vzniká tak „katalóg návrhov“.
  4. O jednotlivých návrhoch sa vo finále strategicky rozhoduje, či sa schvália na realizáciu alebo sa odmietnu (prípadne sa odložia alebo sa pred rozhodnutím nechajú dopracovať).
Zadaním je spraviť webový IS, ktorý umožní viesť evidenciu vyššie uvedených troch „katalógov“ vrátane zachytenia vzťahov medzi nimi a poskytnúť tak prehľadný, interaktívny podklad pre strategické riadenie a rozhodovanie.
Mobilná aplikácia pre dennú agendu Ing. Matej Ondrušek Zadaním je vytvoriť vzájomne spolupracujúcu mobilnú aplikáciu a centrálny systém s webovým rozhraním, ktoré umožnia plánovanie, exekúciu a vyhodnotenie priebehu dennej (týždennej) agendy. Riešiť by mali zhruba nasledovné:
  1. Udržiavanie zoznamov aktuálnych priorít/úloh pre jednotlivé riešené projekty. Okrem možnosti manuálnej editácie by malo byť k dispozícií API umožňujúce vytvoriť skript prenášajúci dáta automaticky z iných systémov.
  2. Plánovanie dennej (týždennej) agendy. Vytvorenie zoznamu predpokladaných „blokov činnosti“ (napr. stretnutia, práce u klienta a pod.) , pre každý takýto blok vybratie relevantných položiek zo zoznamov z bodu 1, vrátane možnosti doplnenia stručného popisu, čo chcem v rámci daného „bloku činnosti“ na danej „priorite“ urobiť.
  3. Exekúcia naplánovaného za pomoci mobilnej aplikácie. Vyberiem si naplánovaný „blok činnosti“ ktorý idem vykonávať a k dispozícií mam v prehľadnej forme naplánovanú agendu. Môžem označiť jednotlivé položky za vybavené, resp. môžem zaznamenať začiatok ich riešenia.
  4. Možnosť vyhodnotenia priebehu. Ak to potrebujem (napr. na výkazy pre klienta), môžem si spätne pozrieť „časový log udalostí“ zachytávajúci, kedy sa začali vybrané položky agendy riešiť a kedy bolo ich riešenie ukončené.
Implementácia webového rozhrania pre vyhľadávanie v laboratórnom katalógu Dr. Peter Rybár pozri priložený súbor
Softvér na tvorbu elektronickej publikácie Dr. Lilla Koreňová Softvér, ktorý umožní písanie elektronickej publikácie, ktorá by vyzerala po formálnej stránke asi takto e-skripta prípadne takto e-metodologia (obsah je totiž prepletaný dynamickými interaktívnymi "obrázkami" hlavne vytvorené v GeoGebre)