Stručný popis vyberaných projektov, Tvorba informačných systémov 2013/2014

naspäť na stránku predmetu

názov projektu popis
Online zbierka matematických úloh zadávateľ Dr. Tatiana Jajcayová; Cieľom projektu je navrhnúť webovú aplikáciu pre učiteľa, v ktorej bude môcť evidovať/archivovať/vyhľadávať príklady z matematiky zoradené podľa tém a vyberať z nich príklady na domáce úlohy, cvičenia a písomky.
Letná liga FLL Zadávateľ Dr. Pavel Petrovič: na stránkach fll.sk prebehlo od mája 10 kôl letnej ligy. Úlohy niekto zadáva, potom riešitelia odovzdávajú a napokon porota hodnotí a zverejňuje výsledky. všetko by malo byť automatizované a ľahko integrovateľné do nejakého CMS (ideálne MODx na ktorom beží fll.sk).
Evidencia meteorologických senzorov Dr. Andrej Lúčny: Kazdy senzor (na meranie smer a rychlost vetra, teplotu, tlak, ...) ma stitok s vyrobnym cislom. Senzor treba raz za cas stiahnut do laboratoria na kalibraciu a nahradit inym. Preto treba evidovat kde aky senzor a od kedy mame.

Ulohou je vyvinut aplikaciu do mobilu, ktorou moze technik po instalacii noveho senzora nasnimat vyrobne cislo (alebo ho aspon zadat). Podla casu, polohy a konfiguracie v centralnom systeme (aplikacny server) tato aplikacia upravi zaznam v centralnej databaze, ktory tak vzdy zodpoveda skutkovemu stavu.
Ponuka na automatickú meteorologickú stanicu Dr. Andrej Lúčny : Automaticka meteorologicka stanica sa sklada z mechanickych dielov (stoziar, ramena, uzemnenie), senzorov (smer a rychlost vetra, teplota, tlak, ...) pricom kazdy moze mat rozne varianty (presnost, vyrobca a cena), data-logger a modem (GSM, PSTN, GPRS)

Cielom je navrhnut webovu aplikaciu, siroko pouzitelnu v internete, pomocou ktorej moze uzivatel zo sirokej ponuky skomponovat zostavu, ktora splna jeho predstavy, pricom mu system vygeneruje cenovu ponuku a technicku dokumentaciu (aspon schemu, alebo aj 3D model). Spravca systemu ma zase prostriedky ktorymi moze tento system aktualizovat (uprava cien, pridanie novych a odobratie zastaranych senzorov, ...)
Zadávanie záverečných prác na KAI (len ak sú ostatné projekty už obsadené) Zadávateľ Dr. Paľo Petrovič. Aktuálny spôsob zadávania a výberu záverečných (bakalárskych, diplomových) prác nie je ideálny, vychádza jednak z AISu a jednak zo zoznamu na stránkach KAI, ale potrebovali by sme to zjednotiť, sprehľadniť a proces urobiť viac transparentným. Systém by mal byť ľahko integrovaný do CMS, napr. MediaWiki, na ktorej bežia stránky katedry.
Debugovanie textúr / OpenGL Zadávateľ Mgr. Martin Madaras. Cieľ: Vytvorit kniznicu v C++ s pouzitim OpenGL a formularu. Ked sa kniznica includne do projektu, tak formular umozni debugovat textury z OpenGL a hodnoty vopred zadefinovanych premennych v dalsom okne. Uzivatel si bude moct za behu aplikacie nastavit, ktore hodnoty/premenne kam zobrazovat na danom formulari. Po rozmiestneni komponentov sa konfiguracia ulozi do suboru a nasledne pri dalsom spusteni sa ta to konfiguracia nacita a pouzije.
Vizualizácia priebehu elektronickej aukcie Zadávateľ Mgr. Martin Madaras. Cieľ: webaplikacia, ktora si restorne nejake databazy z priecinka na serveri. V DB je ulozeny priebeh elektronickej aukcie, nasledne by som potreboval robit statistiky a tychto aukciach, vizualizovat priebeh ceny ako sa menila v case, tj. kreslit nejake grafy a tak...
Mapovanie medzi grafmi/opengl Zadávateľ Mgr. Martin Madaras: Hľadanie vhodneho mapovania medzi grafmi, kde ma kazdy vrchol 3D poziciu...to by som potreboval renderovat pomocou OpenGL a na pozadi riesit nejake optimalizacne algoritmy. Mozno by sa z toho dala navrhnut aj bakalarska praca.
Vzájomné hodnotenie prezentácií Doc. Rybár: potreboval by som vytvorit program (evaluacny system), pomocou ktoreho by studenti hodnotili pracu inych studentov. Konkretne, hodnotili by si navzajom svoje prezentacie. V nejakej pilotnej forme som to uz skusal. Studenti by hodnotili pat aspektov urovne prezentacie, pricom kazdemu aspektu je pridelena nejaka vaha:
1. obsahovy prinos (vaha 40)
2. jasnost vykladu (vaha 10)
3. formalna stranka (vaha 10)
4. hospodarenie s casom (vaha 10)
5. diskusia (vaha 30)

Studenti hodnotia kazdy aspekt od 0 do 5 bodov. Hodnotit by sa malo dat priamo z mobilu alebo notebooku pripojeneho na siet. Po spracovani hodnoteni, by system vyhodil znamku od A po Fx. System by tiez ukazal, v ktorom aspekte bola prezentacia lepsia, v ktorom slabsia. Vysledok by mal byt k dispozicii hned po vlozeni hodnoteni, aby studenti videli ako dopadli.
V nejakom komplexnejsom variante by do hodnotenia mohla byt este zakomponovana prezencia a bonusy za pracu navyse.
Automatizovaný web pre KTVŠ Mgr. Ondrej Podkonický: KTVŠ FMFI má síce už niekoľko rokov svoju webovú stránku, ktorá ale našim súčasným potrebám nevyhovuje. Dovoľujeme si Vás požiadať o láskavosť, či by bolo možné zadať študentom ako prácu vytvorenie našej webovej stránky.
Moja záhrada Mgr. Peter Tonhauzer: Program/aplikácia vizualizujúca vlastný návrh záhrady. Používanie preddefinovaných prvkov (línie, plochy, body = strom, tráva, jazierko, vodovodné potrubie,...) a ich možná premena, resp. tvorba a vloženie nových tvarov. Po vložení prvku systémom uchop a pusti bude možnosť nastaviť vlastnosti prvku, ktoré sú uložené v databáze (napr. excelovská tabuľka - dodám). Podľa vybraných parametrov sa prepočíta nárok na miesto v záhrade a zobrazí v pomere k pozemku. Možnosť prepočítať množstvo rastliniek potrebných na vysadenie pri zadefinovanej ploche. Preddefinované alebo vlastné zadanie príkazov na posúdenie znášanlivosti jednotlivých druhov, vhodnosť použitia na danom type pôdy,... Výstup vo forme obrázku; zoznamu použitých druhov, ich počtu a možných konfliktov; a web-stránky, kde sa po prejdení myšou zobrazia k danému prvku vybrané vlastnosti.
Web občianskeho združenia fakulty Tento projekt nadvazuje na projekty z predchádzajúcich rokov. Je ich potrebne integrovat. Zadávateľom projektu je Dr. Gažáková z oddelenia propagácie fakulty. Cieľom je vytvoriť webovú aplikáciu pre občianske združenie určené na propagáciu fakulty. T.j. posunúť o kus ďalej alumni.fmph.uniba.sk.
Internetový obchod matfyzu Zadávateľkou je Dr.Gažáková: Návrh internetového obchodu reklamných predmetov matfyzu - v prvom okamihu tričiek a pohárov - ide o ponuku na webe, možno tvorba návrhov tričiek a pohárov, predaj bude fyzicky na Fakulte.
Projekt prihlasovania na týždeň vedy Dr. Gažáková: Počas týždňa vedy rozličné laboratória na fakulte ponúkajú odborné exkurzie žiakom a študentom zo základných a stredných škôl, prednášky, workshopy a podobne. Školy sa na tieto podujatia prihlasujú. Proces by mal byť zautomatizovaný pomocou webovej aplikácie. (projekt sa už v minulosti riešil, je možné nadviazať na hotové časti).
Spracovavanie vysledkov discgolfovych podujati Zadávateľom je Dr. Richard Kollár: Cielom projektu je navrhnut a zrealizovat interface (public aj backdoor) na pracu s vysledkami discgolfovych podujati pre stranku www.discgolf.sk. Motivaciou mozu byt existujuce aplikacie na strankach:
http://www.discgolf.cz/index.php?id=dgcz_res_tour
http://www.discgolf.at/wordpress/?page_id=1979

v sucasnej forme su vysledky zaznamenavane na https://sites.google.com/site/regnadgtur/results.

Program by mal byt schopny spracovat vstup vo forme vysledkov turnajov vo formate tabulky a ako vystup ponuknut vysledky jednotlivych turnajov, vysledky jednotlivych hracov, poradie aktualneho rebricka a poradie celorocnej ligy.
Inventarizácia chemikálií v laboratóriu genomiky a bioinformatiky Mgr. Jaroslav Budiš: pracujem momentalne pre laboratorium genomiky a bioinformatiky, PrifUK. velkym problem v labe je udrziavanie informacie o stave jednotlivych chemikalii. velmi by sme teda potrebovali webovu stranku na ich centralizovanu inventarizaciu. pozadovany web ma iste specifika, pre ktore nie je vhodne vyuzit existujuce nastroje. jeho vytvorenie by velmi urychlilo iste procesy v labe, ako planovanie experimentov, vcasne obstaravanie chemikalii.
Webové integrované prostredie pre vývoj výukových programov Dr. Gyarfáš: Prostredie by zabezpečovalo možnosť zadávať, editovať a zbiehať cvičenia prostredníctvom internetového prehliadača. Skladalo by sa z tých to častí:
1) Editor zadaní, zdrojových kódov a testov
2) Správa súborov včítane udržovania verzií
4) Zbiehanie riešení na serveri
5) Kontrola správnosti riešení pomocou unit testingu

Samotné prostredie nie je závislé od programovacieho jazyka, pre mňa by bolo zaujímavé mať C++ a Python.
Strojový čas (len ak už sú ostatné projekty obsadené...) Na letnom sústredení dostávajú účastníci za odmenu tzv. strojový čas, čo je čas, ktorý môžu čerpať pri PC (napríklad sa hrať hru, alebo programovať, a pod.) Za tento strojový čas môžu získavať aj iné dobré veci (napr. horalku). Jednotliví vedúci im strojový čas môžu udeliť, cez mobil si kedykoľvek môžu pozrieť aký majú stav a vedúci im ho môžu odpočítať pri čerpaní. Možnosť zablokovania za trest... Prístup cez mobil/wifi, internet, aplikácia na serveri. Možnosť robiť prehľad/rebríčky o celkovom udelenom strojáku i o dynamike udelovania počas tábora, resp. celkových súčtoch za jednotlivé aktivity. Zadávateľ: Dr. Paľo Petrovič.