Difference between revisions of "3D Scanner Holder"

From Digitálne technológie výroby
Jump to: navigation, search
(Ozubené koleso na osi motorčeka)
(Veža)
Line 49: Line 49:
 
===Veža===
 
===Veža===
  
Veža je umiestnená na klznej ploche, na ktorej je na spodnej strane ozubené koleso ktoré má väčší počet zubov, tým je zabezpečený prevod do pomala. cez stred je diera, ktorá slúži na to aby dochádzalo iba k rotácii okolo vertikálnej osi. Veža je tak pohyblivá o 360° okolo vertikálnej osi. Taktiež sú na nej ramená, ktoré držia podnos. [[File:veža.png|200px|thumb|center|veža]] [[File:z+n+k+v+o.png|200px|thumb|center|veža umiesnená na klznej ploche]]
+
Veža je umiestnená na klznej ploche, na ktorej je na spodnej strane ozubené koleso ktoré má 27 zubov, čo je viac oproti ozubenému kolesu ktoré je umiestnené na motorčeku, tým je zabezpečený prevod do pomala 2,25:1. Cez stred ozubeného kolesa je diera, ktorá slúži na to aby dochádzalo iba k rotácii okolo vertikálnej osi. Veža je tak pohyblivá o 360° okolo vertikálnej osi. Taktiež sú na nej ramená, ktoré držia podnos. [[File:veža.png|200px|thumb|center|veža]] [[File:z+n+k+v+o.png|200px|thumb|center|veža umiesnená na klznej ploche]]
 
----
 
----
  

Revision as of 20:53, 11 May 2017

Prečo?

Pri používaní 3D Davis scanner [1] sme zistili, že jemná manipulácia s malým objektom je náročná a komplikuje skenovanie, preto sme sa rozhodli uľahčiť si robotu a vyrobiť otáčavý držiak na malé objekty.

Postup

Vytvoríme si v 3D programe držiak, ktorý sa umiestni na motorček (steper, alebo servo), ktorý bude ovládaný pomocou arduina, aby sa vedel otáčať o presne definovaný uhol dokopy o 360° okolo vertikálnej osi.

Držiak by mal plošinu, ktorá by sa vedela otáčať ešte aj o 90° okolo horizontálne osi. Keďže program si vyžaduje, skenovanie aj z hora, čo je samozrejmé a namsieto toho, aby sa manipulovalo s kamerou, sa skenovaný objekt otočí o po horizontálnej osi a tak sa následne otáča.

Čo k tomu potrebujeme?

Hardware- hmotné veci: motor, arduino + súčiastky, držiak, krabička. Software- program ktorý bude spracovávať analógový signál z joysticku a ovládať motor, ktorý bude otáčať podnos.


Motor

Na tento projekt sme použili 5 žilový krokový motor z tlačiarne napájaný 12 V DC (typ: msgb048a54 01). Jeho veľkosti sú prispôsobené všetky vyrobené časti. Tento motorček je veľmi výhodný v tom, že sa dokáže jednoducho ovládať a vykonávať jeden krok čo je v prípade nášho krokového motora 1/51 z celej otáčky
vizualizácia krokového motora, použitého v tomto projekte

Držiak

V programe FreeCAD sme si vytvorili 3D model držiaka. Skladá sa z nasledujúcich častí:

Základňa

Slúži na držanie krokového motora v stabilnej polohe a taktiež drží aj nosnú časť na ktorej je klzná plocha.
základňa



Nosná časť

Slúži na držanie Klznej plochy a je umiestnená na základni prostredníctvom koľajničky, ktorá dovoľuje jemnú manipuláciu, aby ozubené kolesá do seba správne zapadli.
nosná časť
nosná časť + základňa

Klzná plocha

Aby sa celý systém mohol otáčať musí mať malé trenie, najjednoduchším riešením je klzné ložisko- keďže sú materiály dostatočne tvrdé a hladké, nie je to problém. Klzná plocha je umiestnená na nosnej časti.
klzna plocha
základňa + nosná časť+ klzná plocha

Ozubené koleso na osi motorčeka

je to jednoduché ozubené koleso prispôsobené na upevnenie o krokový motor, má 12 zubov.
ozubené koleso
ozubené koleso umiestnené na krokovom motore
umiestnenie krokového motora v základni

Veža

Veža je umiestnená na klznej ploche, na ktorej je na spodnej strane ozubené koleso ktoré má 27 zubov, čo je viac oproti ozubenému kolesu ktoré je umiestnené na motorčeku, tým je zabezpečený prevod do pomala 2,25:1. Cez stred ozubeného kolesa je diera, ktorá slúži na to aby dochádzalo iba k rotácii okolo vertikálnej osi. Veža je tak pohyblivá o 360° okolo vertikálnej osi. Taktiež sú na nej ramená, ktoré držia podnos.
veža
veža umiesnená na klznej ploche

Podnos

Posledná časť držiaka, na ktorý sa pokladá objekt, ktorý chceme skenovať. Pomocou jednoduchého kĺbu sa dá otáčať okolo horizontálnej osi.
podnos
podnos umiestnený na veži pomocou horizontálnej tyče spolu s vežou

Arduino

Systém ovládanie je veľmi jednoduchý. Využíva sa joystick na ovládanie krokového motora, ktorý následne otáča vežu. Na displeji sa zobrazí počet stupňov o koľko sa otočí vzhľadom na určený štartovací bod.

Potrebné súčiastky: Arduino, joystick, LED displej, motor (v našom prípade krokový), ULN2003, 12V DC zdroj a dostatočný počet káblov.

Kód:

krabička

Celý systém je uložený v krabičke, ktorá sa skladá z dvoch častí strojovňa a garáž, ktorá tak zabezpečí prehľadnosť a ľahkú manipuláciu. Na vytvorenie krabičky odporúčame Rozšírenie do Inkscapu laser tool- Tabbed box [2]

strojovňa

V tejto časti krabičky je umiestnené arduino, joystick a LED displej a vstup na DC zdroj a výstup na kontrolu držiaka.

garáž

V tejto oddelenej časti je umiestnený samotný držiak, ktorý má dostatočne dlhý kábel, aby sa vedel pohodlne umiestniť na požadované miesto skenovania . Toto káblové spojenie strojovne s držiakom zaručí, aby sme sa náhodou neposunuli celý systém, keď budeme pomocou joysticku ovládať otáčanie.