Zelena zemegula

From Digitálne technológie výroby
Jump to: navigation, search

Základné info

Čo?
Designersky pekná a užitočná "zemeguľa", ktorá slúži ako viacpodlažná záhradka pre rastliny, vhodná hlavne do dobre osvetlených interiérov.

Obrazok https://space10-img.s3.amazonaws.com/uploads/image_attachment/image/822/large_1-7AGT6DuedmCPZX4jvRLO3A.jpeg

Github repo projektu, ktorým sme sa inšpirovali https://github.com/space10-community/the-growroom

Github repo nášho projektu https://github.com/Larcele/3DZahradka

Prečo?
Pretože je to elegantné, priestorovo úsporné a moderné riešenie skrášlenia interierov s tým, že vo vnútri vzniká priestor, ktorý poskytuje kúsok prírody u Vás doma ale aj v centre mesta a pri vhodných rozmeroch môže ľuďom slúžiť ako súkromný restroom.

Okienko pre nápady
- Automatické zavlažovanie pomocou senzoru vlhkosti a Arduina

Ako?
Cieľom je mať navrhnutý model, ktorý sa bude po súčiastkach dať vytlačiť v 3D tlačiarni a následne ich poskladať.

Vytvorili sme si 3D model v prostredí OpenScad, pretože sme sa rozhodli, že ako informatikom negrafikom sa nám najlepšie
pracuje v prostredí podobnom tomu programátorskému. Pre naše účely sme sa rozhodli model zjednodušiť - oproti pôvodnému obrázku,
ktorý má viaceré poličky a vchod, náš model je bez výrezu vchodu a má poličky tri.

Časti modelu

Časti zemegule

1.) Jedna časť sú horizontálne kruhové výseky (3x), ktoré budú predstavovať poličky.

2.) Druhá čast sú okrajové oblúky (4x). Tie majú v sebe výrezy, do ktorých po poskladaní sadnú poličky a tým držia svoju stabilitu.
Okrem toho majú na spodnej aj vrchnej stane malý podlhovastý výstup, ktorým sa zastrčia do spodného a vrchného dieliku, čím prichádzame k poslednej časti

3.) spodný a vrchný dielik. Oba majú v sebe vyrezané 4 malé dierky, do ktorých sa zastrčia okrajové oblúky.
Tým sa finálne zabezpečí stabilita celej "zemegule".

Tlač a skladanie

Finálna verzia zemegule

a) Pre výrobu modelu je najvhodnejšie použiť rozmer (65mm x 60mm x 60mm) teda veľkosť okrajových oblukov na dĺžku 65 mm a horizontálny stredový výsek 60 mm pretože pre menšie veľkosti už je odchylka modelu v STL a vytlačeného objektu príliš veľká.

b) Keďže tlačiareň pri tlači vyrobí aj "rám" na obvode časti, treba rátať s tým, že výseky musia mať väčšiu hĺbku ako v pôvodnom modeli (pri navrhovanej veľkosti treba výsek zväčšiť asi o 1 mm).

Postup skladania

Na to, aby sa vám súčiastky pri takom malom modele nezlomili, treba skladať opatrne a s rozumom, preto postupujte k skladanie najlepšie v nasledujúcom poradí:
1.) Do spodného dieliku vložte okrajové obluky oproti sebe ale nezastrčte príliš hlboko. nahnite ich k sebe a opatrne začnite vkladať dolný kruhový výsek. Podobne spravte aj pre zvyšné dva oblúky a hore spojte s horným dielikom (nie príliš hlboko).

2.) Cez horný alebo dolný výsek vložte dnu šikmo ďalší okrajový oblúk a snažte sa ho uchytiť všetkymi 3 výrezmi.

3.) Opatrne vložte novo-prichytený oblúk do vrchného dieliku a následne do spodného bez toho, aby sa vám odtial dostali zvyšné dva obluky.

4.) Opakujte kroky 2. a 3. aj pre posledný oblúk a následne horný dielik zasuňte čo najhlbšie. Spodný dielik majte prichytený tak aby oblúky z dierky nevychádzali a vy tak máte väčšiu stabilitu pre vašu zemeguľu.

5.) Položte na políčku a tešte sa z výsledku.