Vysivana sukna

From Digitálne technológie výroby
Jump to: navigation, search

Čo?

Vyšiť sukňu, podľa vlastného vzoru.

Prečo?

Hoci v obchodoch dostať dnes kadečo, chcem vytvoriť niečo, čo je jedinečné. Navyše sa chcem oboznámiť s vyšívacím strojom, pomocou ktorého vlastný vzor bude presný, čo sa ťažko dosahuje, keby som sa to rozhodla vyšívať sama. Taktiež ručné vyšívanie zaberá veľa času.

Ako?

Predlohou mi bol obrázok:

Sukna.jpg

Tento vzor je ale veľmi zložitý, preto mojou úlohou je obrázok zjednodušiť a vymyslieť akým spôsobom sukňu vyšiť, keďže plocha vyšívacieho stroja je menšia ako plocha sukne, takže bude treba počas vyšívania látku posunúť. Budem sa teda musieť vysporiadať s tým, aby pri posune bol vzor vyšitý správne.

Postup

Keďže sukňu som už mala ušitú, v prípravnej fáze som si vyskúšala na rovnakú látku vyšiť jednoduchý kvietok. Aj keď som vyšívala s podpornou látkou, vzor sa stále posúval a jednotlivé časti kvietku boli niekedy od seba príliš vzdialené.

Kvietok.jpg Kvietok2.jpg

Rozhodla som sa teda si stiahnuť niektorý zo vzorov voľne dostupných na internete. Na látke, z ktorej je sukňa, však ani tento vzor nebol taký, ako som očakávala. Táto látka síce nie je elastická, ale zjavne nie je vhodná pre vyšívanie. Na inej látke však vzor vyzeral veľmi dobre. Predpokladám teda, že hustejšie látky sú v tomto prípade lepšie.

Vazka-oranzova.jpg Vazka-biela.jpg

Rozhodla som sa teda pre zmenu látky a tento vzor si na ňu vyšiť v rôznych veľkostiach. Sú 2 spôsoby ako je to možné realizovať. Buď obrázok naškálujeme priamo v programe PE-design alebo je to možné urobiť aj priamo v možnostiach na vyšívacom stroji, kde na diplayi presne vidíte aký veľký je váš motív v rámiku, aj kde bude umiestnený.

Stroj1.jpg Stroj2.jpg

Prípravu na šitie som urobila podľa tohto postupu [1]. Po skúsenostiach so šitím je nesmierne dôležité, aby látka v rámiku bola strašne pevne. Keď si nie ste istý, ešte pritiahnite. Pred tým, ako budete stroj používať je dobré spodnú niť umiestniť do polohy ako je v návode. Keď tak spravíte, máte istotu, že niť sa bude navýjať. Trošku obtiažne bolo do rámika už hotovú sukňu založiť, tak, aby rámik bolo potom možné vložiť do stroja a zvyšok látky nezavadzal. Počas šitia sa mi občas stávalo, že po výmene nite, keď stroj začal šiť novú farbu, sa začiatok nite nezachytil a stroj šil akoby naprázdno. Vtedy som to riešila tak, že som začala nanovo z touto farbou a ten začiatok akoby ručne odkrokovala, tým že som šitie zastavila (tlačidlo, ktorým sa spúšťa šitie) a pár krát stačila tlačidlo ihly (druhé odhora), čím sa niť upevnila. Následne som spustila šitie. Pred tým, ako idete vymeniť niť, je dobré, aby ste si niť odstrihli. Na to slúži tlačidlo s nožničkami, ktoré zabezpečí, že niť sa odstrihne na spodnej strane a nebude vám pretŕčať zvrchu. Počas vyšívania som vyskúšala vyšívať aj s vlastnými niťami, ktoré boli bavlnené. Sú oveľa menej pevné ako tie saténové (??) ktoré sú priamo od výrobcu stroja. Už pri zakladaní vrchnej nite som cítila, že niť nekĺže tak ako tá predtým. Aj šitie s ňou bolo náročnejšie. Niť sa trhala a bolo treba stále dávať pozor. Na menšie časti sa to ale dá vydržať. Ja som takúto niť použila aj vo výslednej sukni. Bola to posledná farba - bordová.

Vysita sukna.jpg Vazka-zelena.jpg