GoPro stabilizator

From Digitálne technológie výroby
Jump to: navigation, search

Čo?
Stabilizátor určený najmä pre GoPro kameru V princípe sa však dá o našom projekte rozprávať ako o stabilizátore na kameru ako takom. Rozdiel v tom či na stabilizátor upevníme kameru GoPro alebo akúkolvek inú kameru spočíva iba v uchytení kamery na stabilizátor.

Prečo?
V dnešnej dobe sa foto a video technológie posúvajú dopredu skutočne rýchlo.
Dnes preto nieje žiaden problém si za pomerne prijateľné peniaze zadovážiť techniku, ktorá nám nasníma obraz v špičkovej kvalite.
Po čase a zopár skusenostiach s kamerou začnú ľudia často vnímať potrebu ďalšieho zdokonalenia svojich záberov.
Tu sa väčšinou dostaneme k otázke stabilizácie záberov. Nemusíme byť žiaden profesionálny kameraman alebo vloger,
každému je asi príjemnejšie sledovať svoje zábery ak niesu vytrsené vplyvom chôdze, behu alebo len laxnou manipuláciou ruky pri nakrúcaní.
Priemernému držitelovi kamery však dokupovanie ďalšej videotechniky môže byť nad rámec finančných možností, obzvlášť ak by natáčanie
stabilizovaných obrazov ostalo len na úrovni priležitostného využitia. Práve takýchto kameramanov by mohol náš projekt minimálne zaujať,
pretože na vyrobenie si svojho vlastného stabilizátora na GoPro kameru je potreba mnohonásobne menej finančných zdrojov oproti kúpe nového značkového príslušenstva
a ani čas potrebný zhotovenie by nemal spôsobiť výrazný rozruch v osobnom kalendári.
Ako presne niečo takéto vyrobiť si priblížime v tomto popise.
Ako?
Pristupy ku stabilizovaniu kamier je vela, takisto uz existuje vela typov a pristupov ku stabilizovaniu tychto kamier
Preskumame preto uz existujuce stabilizatory volne pristupne na webe, porovname ich, navrhneme pripadne zmeny a vylepsenia tak, aby sme vo vysledku dostali co najefektivnejsi stabilizator pri co najmensom footprinte takehoto vynalezu. V rámci tohto projektu sme skonštruovali prototip stabilizátora na GoPro ekvivalent kamery od spolocnosti Xiaomi.
Gopro2.jpgGopro1.jpgGopro3.jpgGopro4.jpgGopro5.jpg
Ako sme už spomenuli, riesení ako stabilizovať kameru je dostupných viacero. Pri vzbere toho najvzhovujucejsieho sme sa okrem iného riadili aj tým ako bude kamera na stabilizátor uchytená. Možno si všimnúť, že k našej kamere máme obal, ktorý má aj úchytku pre statív alebo v tomto prípade stabilizátor. Systém uchytenia je riešený pomocou 2 plastových doštičiek s otovormi na uchytávací šrób. Prihliadnuc na zložitosť výroby ale aj na spomínaný úchyt sme si vybrali toto riešenie.

Gro stabilizátora sa skaldá z troch dielov. Tri kruhove dieli vlozene do seba a vzajomne prepojene oskami, sluzia na rotáciu v 4 smeroch. Prvy krok bolo teda vytlacit si vsetky 3 diely na 3D tlaciarni spolu s oskami. Potrebne subory pre tlac jednotlivych dielov najdeme na vyššie uvedenom linku vo formáte *.stl. Po uspesnom vytlaceni sme mohli mechanizmus poskladat. Na uchytenie osiek a poskladanie tejto strednej casti sluziacej ako gyroskop sme kupili matice a sroby velkosti M4, ktoré presne pasovali do vytlačených otvorov.
V tejto fáze by sme mali držať v ruke niečo takéto: ukážka1,ukážka2
Akonáhle máme vytlačený a poskladaný gyroskop je potrebné zostrojit ďalší diel, ktorým je tyč so závažím na jednej strane a úchytom na kameru na druhej strane. Najprv sme kúpili oceľovú tyč s rozmerom M5 a ku nej niekoľko matíc rovnakého rozmeru. Kamera ktorá sa bude upevňovať na jednu stranu tyče môže byť ľahšia ale aj ťažšia preto aj závažie na druhej strane tyče by malo byť schopné prispôsobiť tomu svoju hmotnosť. Zvolili sme preto ako závažie obyčajnú pollitrovú petflašu. Vrchnák flaše sme prevŕtali a vyrobili otvor s takou hrúbkou aby cez neho presla kúpena tyč s hrúbkou M5. Štupel na tyči upevníme pomocou dvoch matíc, z každej strany jednu a tie zalejeme silikonom, pripadne sekundovým lepidlom aby voda z flaše cez otvor nevytekala. Teraz tyč presunieme cez dieru v stredovej časti gyroskopu a na jej druhý koniec pripevníme úchytku na kameru. Tento diel si treba predpripraviť tak aby sa dal napojiť na držiak kamery, ktorý máme k dispozícii. V našom prípade sme na 3D tlaciarni vytvorili diel, ktorý má z jednej strany 3 plastové doštičky s otovrmi rovnako ako úchyt na kamere ktoré do toho úchytu zapadnú a cele sa to prepojí kovovou tyčkou. Ta sa na koncoch zaistí maticami. Teraz už treba akurat koniec tyčky upevniť na úchytku a máme stabilizátor prepojený s kamerou. V súčiastke ktorú sme spomenuli pred chvilou, ktorá slúži na uchytenie kamery na stabilizačnú tyč sme vybrúsili kruhový žliabok tak abz sa doňho zmestila matica, ktorá pasuje na stabilizačnú tyč. Túto maticu pomocou sekundového lepidla do žlabu vlepíme a ked všetko stvrdne, naskrutkujeme na tyč. Tento postup sme zvolili pri vyrábaní prototypu iba núdzovo. V idealnom prípade by mal byť tento prepojovací diel vytlačený už so žliabkom ktorý by mal steny v tvare závitnice aby sa tyčka naskrutkovala primo na túto súčiastku. V tejto chvili máme gyroskop aj stabilizačnu tyč s kamerou. Posledná úloha je vytlačiť držiak na stabilizátor. V projekte ktorý je prezentovaný na vyššie uvedenej linke mame jednu možnosť. V pripade potreby je však velmi jednoduché stl súbor ktorý je priložený poupraviť tak aby sme úchytku zachovali a zvyšok rúčky vyrobili podla vlastnej potreby. Je možne spraviť miesto úchopu do ruky držiak na bicykel, na helmu alebo koncovku ktorá bude slúžiť ako prícucka na sklo.

Všetok fotomateriál ešte doplnime do tejto dokumentácie hneď potom ako vysledok nafotíme. Nižšie si možno prezrieť videoukážky obsahujúcu zábery z kamery bez použitia stabilizátora a s ním.


Materialy
http://www.thingiverse.com/thing:1723813 - Glidecam asi najlepsie, co sa podarilo najst
http://www.thingiverse.com/thing:1706929 - Gyroskop, ktory bude mat mozno problemy s trenim, lebo vsetky otacajuce sa casti su vytlacene na 3D tlaciarni
http://www.thingiverse.com/thing:1706929 - Glimo je opensourcovy univerzalny mechanicky gimbal

Glidecams
http://www.thingiverse.com/thing:1725235 - Glidecam - Camera stabilizer [Steadycam]
http://www.thingiverse.com/thing:84142 - MaxGlide - Glidecam simple, efficient and cheap!
http://www.thingiverse.com/thing:227638 - Some kind of GlideCam
http://www.thingiverse.com/thing:2111082 - GoPro Glidecam

Vysledky
https://www.youtube.com/watch?v=pdFAMz5i7vM - Natocene rukou
https://www.youtube.com/watch?v=vqoY53pvHBc - Natocene nasim stabilizatorom

Anglicky popis do Viedne
Mechanical stabilizator for GoPro or any other cameras. Weight can be easily modified by adding or substracting water from bottle for perfect balance of recording device.